bizt.1Jelenleg még nem sikerült pontosan meghatározni, hogy mit is jelent a Biztonság egyik alapelve, a Közbiztonság! Az biztos, hogy nagyon tág határai vannak és nagyon sok mindent foglal magában. A legjobban talán a közállapot szóval definiálhatjuk. Vannak, akik az alábbiakat gondolják róla - Kollektív társadalmi termék, amely

- az állami és önkormányzati szervek intézkedéseiből,
- az egyének és közösségek tevékenységéből,
- a polgárok önvédelmi képességeinek, és
- vállalkozói piac szolgáltatásainak együtteséből alakul ki.

A közbiztonság megteremtése, fenntartása, nem csak a rendőrség feladata, hanem többek között az állampolgároké is! Rendszerváltás után önszerveződéssel, szervezetek, egyesületek jöttek létre. Az önkéntesek, a közösségek biztonsága érdekében ingyen, szabadidejük feláldozásával végzik munkájukat (például a polgárőrök, városőrség, faluőrség, stb.). A közbiztonságunkért magunknak is tenni kell.

A jog nem ismerése senkit sem mentesít a jogsértés elkövetése után a felelősségre vonás alól.

Nyilvánvalóan másként ítéli meg a közbiztonságot az, akit valamilyen jogsértés ért (feltörték a lakását, hétvégi házát, elloptak tőle valamit) és nyilván mást jelent a bűnelkövetőnek is. A közbiztonság hiánya csak korlátlan számú bűncselekmények elkövetéséhez, valamint teljes káoszhoz vezethet! A fenti gondolatmenetet folytatva a közbiztonság teljesen mást jelent egy olyan személy számára is, aki "csak" a televízióból, esetleg újságból értesült valamilyen eseményről. A Rendőrkapitányságokon olyan bűnmegelőzési csoportok működnek, akik az érdeklődőknek, oda betérőknek tanácsadással és problémájuk megoldásához hasznos információkkal szolgálnak. A csoportoknak különböző - a korosztályoknak megfelelő – programjaik vannak.

ÖSSZEFOGÁS

bizt.2A Pécs Keleti városrészben lévő bűnözések arányszáma, illetve az itt élők szubjektív biztonságérzetének csökkenése hívta életre a lakossági civil együttműködés kezdeményezését a Pécs Baranyai Rendőr Főkapitánysággal és az Origó - Ház Egyesülettel közösen.

Az Origó - Ház Egyesület szerepe jelentősnek tekinthető a Pécs Keleti városrészében.

Konkrét gyakorlati lépései a keleti városrész területén a Pécsi Rendőr Főkapitánysággal az alábbi pontokba foglalhatók össze: Közbiztonsági Akadémia sorozat lakosság számára, Közbiztonsági Hét a 7 akció - egy hetes rendezvénysorozat, valamint Közlekedési Akadémia, a SZEM Mozgalom népszerűsítése, Közbiztonsági Road Show. A programok Nagy Ferenc és meghívott szakértők közreműködésével történtek.

- A Polgári Közbiztonsági Akadémia során a közbiztonsághoz, a szubjektív biztonságérzethez kapcsolódó fogalmak, szerepek és feladatok, valamint a közlekedéssel kapcsolatos jogsértések minél szélesebb körben történő megismertetése és a közlekedési kultúra javításának lehetőségei és irányai voltak célként deklarálva.

- Közbiztonsági Hét a 7 akciónk keretében közös járőrözési akció és kutyás bemutató volt, valamint ezzel kapcsolatos játékos feladat, azaz totó kitöltése került lebonyolításra, a keleti városrész iskoláinak bevonásával egy teljes héten keresztül.

- Közlekedési Akadémiánk főbb témakörei a következőképpen alakultak: KRESZ szabálymódosítások, büntetőpontrendszer, helyszínbírságolás változásai, balesetek, disco balesetek bekövetkezésének okai, drogellenesség, tennivalók baleset esetén, valamint a rendőrségi eljárások ismertetései. Az Origó - Házban szervezett akadémiák teljesen ingyenesek voltak, ami lehetővé tette azt, hogy mindenki számára elérhetőek legyenek.

- SZEM - Szomszédok Egymásért Mozgalom.

Az Origó - Ház Egyesület fontosnak tartja a Szomszédok Egymásért Mozgalom népszerűsítését is, mely egy olyan társadalmi programot jelent, ahol az emberek összefognak a lakóközösségben előforduló jogsértések megelőzése, korlátozása, illetve a biztonságos életkörülmények kialakítása érdekében. A program lényege abban rejlik, hogy a szomszédok figyeljenek lakókörnyezetükre, egymásra és amennyiben bármilyen "gyanús idegent" illetve nem megszokott jelenséget észlelnek, akkor azt jelezzék a SZEM Mozgalom kijelölt pontján az Origó - Házban. Itt a kollégák nyilvántartják és továbbítják az információkat a Gyárvárosi Rendőrkapitányságra. A Program nem igényel anyagi befektetést, szervezet átalakítást, csak szemléletváltozást, és némi aktivitást. - Közbiztonsági Road Show. A fiatalabb generáció számára is fontosnak tartottuk a közbiztonsággal való ismerkedést, ezért a rendőrséggel közösen a lakosságnak, valamint az általános iskola alsó és felső tagozatosainak Közbiztonsági Road - Show-t szerveztünk. Ennek keretében tájékoztató kisfilmeket nézhettek, szóróanyagokat kaptak az érdeklődők. Gyakorlati bemutatókon keresztül érezhették és tapasztalhatták meg a közlekedésbiztonság, valamint a vagyonbiztonság tekintetében a jelenlegi technikai lehetőséget. Egyesületünk folyamatos közbiztonsági programok, rendezvények szervezése által igyekszik a városrész közbiztonságát erősíteni, illetve ösztönözni az együttműködést a hatóságokkal és a lakossággal. A hatékony közbiztonság megvalósítása érdekében Hegyőrséget szervezünk. A keleti városrész biztonsága ezekkel az alulról jövő kezdeményezésekkel fokozatosan javuló tendenciát mutat, ennek érdekében a jövőben is folyamatos akciókat tervezünk a lakosok komfortérzetének javulása érdekében.